Stepper Temizliği

Zamanla kalitesiz benzin, kirli hava gibi kötü koşullardan dolayı stepper kirlenir ve tıkanır. Stepper’ın tıkanmasını veya arızalanmasını engellemek için güzelce temizlememiz lazım.

Eğer aracınızın devri stabil durmuyorsa, kendi kendine artıp azalıyorsa, büyük viteste giderken devir düştüğünde tekrar gaza bastığınızda geç tepki alıyorsanız, artık stepper’ınızın temizlik zamanı gelmiş demektir.

Aracınızı serviste T4 cihazına bağlayarak stepper ayarını da yaptırmanız gerekli. Stepper temizlendikten sonra ayarı bozulabilir bu yüzden serviste ayar yaptırmanız lazım. 5 dakikalık bir işlemdir. Eğer eliniz yatkın değilse temizleme işlemini deserviste yaptırabilirsiniz.

Sökme İşlemi:

Öncelikle gerekli tornavidaları temin ediyoruz.

Stepper’a giren soketi ve hortumu söküyoruz.

1

Kelebek boğazına giden hortumu ve stepper’a giren soketi söktükten sonra alttaki ve üstteki bağlantı vidalarını söküyoruz. Vidaları sökerken parçaların aşağıya düşmesini önlemek için  alt tarafa bir bez koymanız yararlı olacaktır.

2

Sökülmüş haldeki stepper:

3

Stepper’ın içini temizlemek için yanlarda bulunan iki adet vidayı söküp içini açıyoruz.

4

Aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi içi pislik ve kurum dolu…

5

6

Sökülen parçaları temizlemek için en güzel yol mazottur. Hem zarar vermez hem de çok güzel temizler. Parçaları bir süre mazot içinde bekletin, iyice çalkalayın sonra bir fırça ile tertemiz olana kadar fırçalayın.

Aşağıdaki fotoğraflarda temizlenmiş hallerini görebilirsiniz.

7 8

Parçalar iyice kurduktan sonra tekrar birleştirip, otomobilinize montajını yapabilirsiniz.

Makaledeki fotoğraflar vvc motorlu Rover 200vi modeline aittir, ama tüm K serisi Rover ve Mg motorlarının hepsinde stepper aynı yerdedir.

Not: Fotoğrafları tam olarak görebilmek için yukarıdaki yazdır ikonuna tıklamanız yeterlidir.

Leave a Reply